Alevilik Kitap Önerileri

Dağların kişilik bulduğu bir coğrafyadır Dersim. Hele ki bu dinsel bağlamda değerlendirildiğinde… Çünkü Dersim’deki inançlar bir anlamda dağlarla vücut bulmuştur. Gerek ‘heterodoks’ inanç kütlelerine bir sığınak olması bakımından gerekse en bilinen örneklerini Duzgı Tujik ve Munzur dağlarında gördüğümüz kadarıyla dağlar Dersim Aleviliğinin dinsel kaleleri olagelmiştir.
 
Kitap Duzgı’dan Munzur’a Kureş’ten Bamasur’a dek bu gizemli dinin mitolojik karakterlerinin tarihsel arka planına ilişkin önemli bulgular sunmakta yeni savlar içermektedir. Duzgı ve Munzur Zerdüşti tanrılarından Mithra ile Ahura Mazda’nın birer veli olarak kişileştirilmiş uzantıları mıdırlar? Kureş ve Bamasur gerçek kişiler miydi? Kerametlerinin tarihsel köklerini hangi coğrafya(lar)da aramak gerekir? Xızır Raa Haq inançlarında nasıl bir role sahiptir ve hangi mitolojik figürün bir dönüşümüdür? Ağuçan adı sanıldığı gibi Türkçe ağu içen’den mi gelmektedir?
 
Dersim Alevi Kürt Mitolojisi bu gibi sorulara yalnızca yanıtlar bulmayı değil aynı zamanda yeni sorularla konunun kapsamını genişletmeyi amaçlayarak esrarını hala büyük ölçüde koruyan bu coğrafyanın dağlarla vücut bulmuş dini hakkında yeni araştırmalara bir zemin oluşturacak gibi görünmektedir.
.

Yorum Yap - Katkı Sun

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s