Alevilik Kitap Önerileri

Mehmet Bayrak, bu kitabıyla, bu tezin ve iddianın yanlış olduğunu göstererek, sürdürülen asimilasyoncu politikaları bir kez daha deşifre etmiş, bu politikalara karşı çıkarak gerçeği açığa çıkartmıştır.  Her şeyden önce Mehmet Bayrak, Horasan’da yaşayan insan topluluklarının etnik ve dinsel yapısını, belgeler ile ve gezginlerin anlatımlarıyla ortaya koyarak onları sosyolojik bir analize tabi tutmuş ve böylece, bu tartışmalarda ileri sürülen Türklük olgusunun yapay ve zorlama bir sonuç olduğunu göstermiştir.

Mehmet Bayrak’ın kendisinin de belirttiği gibi, bu konu Türkiye’de araştırmacılar tarafından, uzun süre, asimilasyon politikalarının teorik malzemesi olarak değerlendirilmiştir. Ancak, mızrak çuvala sığmamaya başlayınca, çeşitli araştırmalarla, konu ele alınmaya başlanmıştır. Bu yaklaşımların da teşhir edildiği kitap, asimilasyoncu politikaların tüm yalan ve çarpıtmalarını çürüten bir çalışma olmuştur. Son olarak, Bayrak, Alevi önderlerinin kendilerini kutsal bir kökene bağlama isteğinin de, “Horasan’dan gelme” tezinin yaygınlaşarak güçlenmesine yol açtığını ifade etmektedir.

Yazar Mehmet Bayrak’ın özgün fikri yaratımlarının yanında, akıcı bir anlatıma sahip olan ve “efsunlu mekan Horasan’ın” bütün boyutlarıyla incelendiği bu kitap, alanında ilk değildir, elbette. Ancak önemli bir boşluğu doldurduğunu belirtmek, gerçeğin teslim edilmesinin doğal sonucudur. Horasan’ın gerçek toplumsal yapısının ele alındığı ve Türk-İslam sentezinin yarattığı tahribatlara cevap olan kitabı, söz konusu tartışmalardan, yok sayılmak istenen gerçekleri açığa çıkartmış.

Aziz Tunç

Yazar: Mehmet Bayrak
Yayınevi: Öz-Ge Yayınları
Format: Kitap
Stok Kodu: 9789757861218
Boyut: 16×24 cm
Sayfa Sayısı: 655
Basım Tarihi: 2013

Yorum Yap - Katkı Sun

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s