Alevilik Kitap Önerileri

Hasan Harmancı ‘Aleviliğin Anayasası: Varoluş’ta, dünyanın kuruluşu, insanın yaratılışı ve varoluşu konularına Alevilik öğretisinin getirdiği yorumu anlatıyor. Alevi ozanların bu temayla kurdukları şiirler düşünüldüğünde, öğretinin bu anlamda önemli bir birikime sahip olduğu kuşkusuz. Alevilik felsefesi, Tanrı-doğa-insan ilişkisini, Tanrı’dan çıkıp yeniden Tanrı’ya dönen bir çevrim üzerinde açıklar. Harmancı, konuya dair elde bulunan kaynaklar ve kutsal kitaplarda yer verilen kuramlar ve meselleri anlattıktan sonra; Alevilik kuramı ve Aleviliğin mitolojik verilerinin dünyanın kuruluşu, insanın yaratılışı ve varoluşu konusunu nasıl açıkladığını inceliyor.

Evren nasıl varoldu, emri kim verdi? İşte bu ilk başlangıç efsanesi Sümer’de başlar; Enuma Eliş İnka, Maya, Çin, Hint, Yunan, Afrika, Yahudi ve İslam felsefe ve inançları sürekli bu alanda görüş oluşturdular.

Evren bir patlama ile mi varoldu yoksa bu Tanrı’nın altı günlük bir emeği midir? Alevilerin varoluş tasarımı işte bu ”Big Bang” ile uyumlu ve bir o kadar da şaşırtıcıdır.

Hasan HARMANCI

Yayınevi : Yurt Kitap-Yayın
Baskı : 2008

Yorum Yap - Katkı Sun

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s