Kırklar Efsanesi

alevilikte-kirklar-efsanesi-kirklar-inanci-sumerler-alevilik-kul-himmet-nester-alevilik-yaratma-yaratilis-varolus
Sümer Yaratılış Mit’i:

“Bir Tanrı kurban edilsin ve böylece Tanrılar onda yıkanıp arınacak. O’nun eti ve kanıyla Nintu kili karıştıracak Böylece Tanrı ve İnsan karışacak.”
(Kaynak: Samuel Noah Kramer, Sümerlerin Kurnaz Tanrısı)

Ön Bilgi:

Neşter: Neşter ayakkabı boyamada kullanılmaz, ekmek dilimlemede de kullanılmaz, el feneri olarak da kullanılmaz. Neşter sadece ameliyatta kullanılan bir tıbbî gereçtir. Alevi pirleri acaba 700-800 yıl önce çok mu tıbbi operasyon görmüş, tıp fakülteleri mi vardı da bıçak vurdu demiyor da özellikle neşter tabirini kullanıyor? Neşter bir genetik müdahalenin mi aracıydı?

Kırklardan birine neşter vuruldu
Aktı kan varlığı ispat olundu
Anda hak mevcutta mevcut görüldü
Huvallah çağırdı irfan Hu deyü
Kul Himmet (16.yy)

Açıklama: Kırklardan birine neşter vurulunca, kan aktı varlığı ispat oldu. O anda Yaradan (Hak) orada bulunan zaten var olanın (mevcut olanda mevcut) içinde var oldu. Daha sonra tanrıyı “hu” diye çağırdılar.

Koca leşker sen kırklardan birisin
Kırkların birine neşter vurursun
Fakir Edna (17.yy)

Ol kırkından birine çaldım idi neşteri
Kırkından kan akıtıp ibret gösteren benim
Yunus Emre (13.yy)

Âdeme saklandı cenab-ı barı
Arş-u Kürsi arayanlar boşa yoruldu
Âşık Veli (19.yy)

İki dizenin açıklaması şu: Yaradan insana gizlendi, gökte yüce makamı arayanlar boşa yoruldu..

Bu kadar net bir şekilde pir açıklıyor. Tanrı kabul edilen güç insana gizlendi, özünü kattı, onda var oldu, insan suretinde göründü. Çok açık değil mi? Şu nefesi yani Haydar Haydar nefesini bilmeyen yoktur:

Güruh-u Naciye özümü kattım
İnsan sıfatında çok geldim gittim

Ali ekber çiçek okudu. Sadık Babanın nefesidir. İnsan sıfatında gidip gelmek ne demek?

Âdem olup insan içine geldim
Hak nasip eylerse kandan içeri
Viranî (16.yy)

Kan, neşter…. karıştırıp meydana getirme…. Genetik bir müdahaleye benziyor. Özellikle kan ve neşter tabirlerinden anlaşılan bu kanımca.

Son söz:

Bu saraya adem oldu padişah
Suret-i ademde geldi bunda şah
Kaygusuz Abdal 14.yy

Açıklama: Tanrı gönülde sultan oldu; Tanrı insan görüntüsünde (dünyaya) geldi


Kul Seyyid


Kırklar Efsanesi’ için 6 yanıt

 1. Ustam yaklaşmışsın ama yanından hızlı geçmişsin gayet normal bu çünkü o şair benim dilimden konuşuyor senin anlaman zor

  Beğen

 2. Dünyanın oluşumu ve öncesi dahil süregelen bir çok olay, anlam veremediğimiz metinler alevi deyişlerinde hep yazılagelmiştir. Fakat Alevilik İslamla birlikte daha da sır içinde sır hale gelmiştir. İnancı uğruna takiye yapmak zorunda kalan Aleviler İslam ile kendi inancından olmasada inancının yolundan deyişlerinden Yunus Emre’nin dediği gibi “Bir ben var benden içerü” kendi benliklerinden uzaklaşmaya başlamıştır.
  Bu ve benzeri bir çok yazı ile yıkılıp gitmiş olan eski uygarlıklarla inanç ve kültür olarak yakınlığımızın ortaya çıkması bir hayli şaşırtıcıdır.
  Sümerler, Luviler, Hitiler, Kayıp Kıta Mu bağlantısı v.b…
  Alevi yolunun bir yolcusu olarak kendi ocağı araştırmaya karar verdim. Hamza Aksüt, Hasan Harmancı, Erdoğan Çınar, Ünsal Öztürk, Halil Öztoprak, Haşim Kutlu v.b. Aleviliği islam için ve islam dışı gören tüm yazarlardan kaynak toplamaya başladım. Çoğunun kitaplarını alıp okudum kendimce karaladım. Tezleri antitezleri karşılaştırmaya başladım. Sizinde ilginç anektodlarınız var daha önce babamla konuşurken tartışmaya açtığım konularla ilgili..
  Teknoloji hızlandıkça bilgiye ulaşım hızlandıkça eminim daha ilginç detaylar ortaya çıkacaktır. Uzun zamandır bıraktığım Alevilik araştırmasına tekrardan dönmeye karar verdim. Sizin ve benzeri araştırmacı kişilerin yazılarını kayıt altına alarak arşivime katmaktayım. Umarım yazılarınız daim olur aşk ile saygılar…

  Beğen

 3. Ilginc…elinize saglik…Hiristiyan rituellerindede ekmegi Hz.isanin eti,vucudu olarak sembolik olarak yenir, sarabida kani olarak icilir. bunun gibi bircok kadim ve cagimiz rituellerinde bunun gibi izlere rastliyrum ama su ana kadar yaptigim tum arastirmalar arasinda en ilginci ve enteresani bence alevilik yeni arastirma ve yazilarinizi sabirsizlikla bekliyorum tsk.ler

  Beğen

Yorum Yap - Katkı Sun

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s