Hangi Ocaktansınız?

Her Alevi – Yâresân bir ocağa ve pire bağlıdır – ikrarlıdır. Pirsiz ve Ocaksız Alevi – Yâresân (Ehl-i Hak, Kakeî) yoktur.
Alevi ocak sisteminde Pir (Dede) ve Pir-i Piran (Mürşid) ocakları vardır. Talip, Rehber, Pir, Mürşid şeklindedir. Örneğin;
Hubyar Ocağı rehberdir, Piri Xizir Üryan Ocağı, Ağuçan Mürşid ocağıdır. Aynı şekilde Derviş Gewr ocağı rehber, Kurêsan ocağı pir, Baba Mansur ocağı Mürşid ocağıdır.
Mürşid ocaklara ikrarlı onlarca pir ocağı, pir ocaklarına ikrarlı aşiretler vardır. Her Alevi aşiret bir pir ocağına ikrarlıdır. Bu yüzdendir ki ocaksız, pirsiz Alevî – Yâresan yoktur. 

https://kulseyyid.com/2014/08/20/sultan-sahak-ocagi-ve-yarsanlar/
Yukarıdaki linkin giriş kısmında Pir- Mürşid ocakları hakkında temel bilgileri vermeye çalıştım, dileyen okuyabilir. Mürşid, Pir ocakları, dil ve lehçeleri hakkında temel bilgileri öğrenebilir.

KONUNUN AMACI
Gerek bu site, gerek Facebook veya Youtube kanalım olsun birçok can ocaklarını merak etmekte, yorumlarda sürekli “ocağım hangisidir” diye sormaktadır. Konunun amacı bir nebzede olsa bu sorulara imkân ölçüsünde cevap verebilmektir. Bazı imkansızlıklar yüzünden herkesin ocağını bulamazsak da, en azından bulmaya gayret edeceğiz. 

ÖNEMLİ:
1) İl, İlçe, Köy ve aşiret bilgisi şarttır. Bu 4’ü olmadan bulmak hayli zordur.
Örneğin: Maraşlı iseniz, Aşiretiniz Sinemili, Alxas, Behram Gazili ise, Kürecik Aşiretlerinden vd iseniz, Kurmanc Kürtlerindensiniz, Diliniz Kurmancca, Pir Ocağınız Sinemilli, Mürşid Ocağınız Ağuçan Ocağıdır.
2) Lütfen aşiretim şudur nerden gelmiştir, tarihi nedir gibi sorular sormayın… İmkan ölçüsünde elimden geldiğince bununla ilgili bazı bilgiler kendim eklerim.
3) Facebook, Youtube kanallarından cevap vermeyeceğim lütfen sadece buradan sorun.
4) Konuda, mesajları yönetici onaylamadan görünmez, yorum yazdım; ama görünmüyor demeyin, çünkü onaylamadan görünmez. İlgisiz soruları onaylamayacağım, sileceğim için görünmez.
5) Şartlar gereği her yorumu hemen cevaplamak, ocağı bulmak mümkün olmayabilir. Lütfen sabredin, mutlaka cevap vereceğim… 
6) Yukarıdaki link ve buraya ekleyeceğim youtube kanalımın linkindeki tv programı tarzı videolarda ocaklar hakkında 7 civarında video vardır, izlerseniz fikir edinebilirsiniz.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLLngoYICgheoqcow8wf4OJuaMp9-agGgL

Aşk ile… 

KUL SEYYİD
https://facebook.com/kulseyyid
https://youtube.com/sultansinemil
…..

Hangi Ocaktansınız?” üzerine 2 yorum

 1. Benim bağlı olduğum ocaktan bahsedilmemiş ve merak ettim bir nedeni var mı? Eğer yok ise Zeynel Abidin Ocağı hakkında da bir bilgi verir misiniz?

  Beğen

  • Can ocak hakkında bilgi verme durumu yok, resim temsili, yoksa oradakiler 10da biri kadardır. daha onlarca ocak var… Aşağı bakan oklarla devam ediyor manasına ekledim ama…. Zeynel Abidin derken? Mineyik mi diğer adı ebul vefa olan ocak? O konuda mineyikteki ağuçanlar deniyor, ayrı diyende var… Böyle bir tuhaf eğilim var. rızaoğlu (ebul vefalı-zeynel abidinli) ocağına imam rıza, kazımoğlu ocağına musa kazım, ebul vefa-mineyik ocağına zeynel abidin… son zamanların sanırım şiileşme meyli ile ilgili…

   Dediğim gibi ocak hakkında bilgi değil maksat, konuda da yazdım, ocağını bilmeyen, hangi ocaktan olduğunu öğrenmek isteyen canlara imkan ölçüsünde yardımcı olmak amaç.. aşk ile…

   Beğen

Yorum Yap - Katkı Sun

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s