Hangi Ocaktansınız?

Her Alevi – Yâresân bir ocağa ve pire bağlıdır – ikrarlıdır. Pirsiz ve Ocaksız Alevi – Yâresân (Ehl-i Hak, Kakeî) yoktur. Alevi ocak sisteminde Pir (Dede) ve Pir-i Piran (Mürşid) ocakları vardır. Talip, Rehber, Pir, Mürşid şeklindedir. Örneğin;
Hubyar Ocağı rehberdir, Piri Xizir Üryan Ocağı, Ağuçan Mürşid ocağıdır. Aynı şekilde Derviş Gewr ocağı rehber, Kurêsan ocağı pir, Baba Mansur ocağı Mürşid ocağıdır.
Mürşid ocaklara ikrarlı onlarca pir ocağı, pir ocaklarına ikrarlı aşiretler vardır. Her Alevi aşiret bir pir ocağına ikrarlıdır. Bu yüzdendir ki ocaksız, pirsiz Alevî – Yâresan yoktur. 

https://kulseyyid.com/2014/08/20/sultan-sahak-ocagi-ve-yarsanlar/
Yukarıdaki linkin giriş kısmında Pir- Mürşid ocakları hakkında temel bilgileri vermeye çalıştım, dileyen okuyabilir. Mürşid, Pir ocakları, dil ve lehçeleri hakkında temel bilgileri öğrenebilir.

KONUNUN AMACI
Gerek bu site, gerek Facebook veya Youtube kanalım olsun birçok can ocaklarını merak etmekte, yorumlarda sürekli “ocağım hangisidir” diye sormaktadır. Konunun amacı bir nebzede olsa bu sorulara imkân ölçüsünde cevap verebilmektir. Bazı imkansızlıklar yüzünden herkesin ocağını bulamazsak da, en azından bulmaya gayret edeceğiz. 

ÖNEMLİ:
1) İl, İlçe, Köy ve aşiret bilgisi şarttır. Bu 4’ü olmadan bulmak hayli zordur.
Örneğin: Maraşlı iseniz, Aşiretiniz Sinemili, Alxas, Behram Gazili ise, Kürecik Aşiretlerinden vd iseniz, Kurmanc Kürtlerindensiniz, Diliniz Kurmancca, Pir Ocağınız Sinemilli, Mürşid Ocağınız Ağuçan Ocağıdır.
2) Lütfen aşiretim şudur nerden gelmiştir, tarihi nedir gibi sorular sormayın… İmkan ölçüsünde elimden geldiğince bununla ilgili bazı bilgiler kendim eklerim.
3) Facebook, Youtube kanallarından cevap vermeyeceğim lütfen sadece buradan sorun.
4) Konuda, mesajları yönetici onaylamadan görünmez, yorum yazdım; ama görünmüyor demeyin, çünkü onaylamadan görünmez. İlgisiz soruları onaylamayacağım, sileceğim için görünmez.
5) Şartlar gereği her yorumu hemen cevaplamak, ocağı bulmak mümkün olmayabilir. Lütfen sabredin, mutlaka cevap vereceğim… 
6) Yukarıdaki link ve buraya ekleyeceğim youtube kanalımın linkindeki tv programı tarzı videolarda ocaklar hakkında 7 civarında video vardır, izlerseniz fikir edinebilirsiniz.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLLngoYICgheoqcow8wf4OJuaMp9-agGgL

Aşk ile… 

KUL SEYYİD
https://facebook.com/kulseyyid
https://youtube.com/sultansinemil
…..

 

Hangi Ocaktansınız?’ için 12 yanıt

 1. Merhaba
  Kimsoran aşireti hk bilginiz mi var mı,Türkçe karşılığı Kızılbaş tir. Gerçek tarihide Kızılbaş bunlar mı,diğerleri sadece alevimi
  Ben bilgim Alevi ordusu, zamanla belirsiz hale mı geldi.
  Sizce alevilik te ocaklar gibi,esnaf,ordu,çifti ocakları varmiydi?
  Cevaplarsanız memnun olurum
  Selamlarimla

  Beğen

 2. iyi Günler , Annem K.Marasin Pazarcik Ilcesinin colak Ali Köyünden, Babam ise kücük Cimikanli köyünden ve Bugan Asiretindeler ama hangi Ocaga bagli oldugumuzu malasef bilmiyorum.

  Beğen

 3. Selamlar.Bende ocagimi ögrenmek istedim.Büyükler Hakka yürüdükleri icin saglikli bir bilgim yok.
  2 tane yazacagim biri,BABAMIN,Digeri ise ANNEMIN. Simdiden tesekkürler.
  BABAMIN: il ELAZIG
  ILCE: Merkez
  KÖY: Beydogmus ( KEKAN)
  ANNEMIN: il DERSIM ( Tunceli)
  ILCE;Pertek -Dere nahiyesi
  KÖY: Bakirli ( süseng )

  Beğen

 4. Elbistan ile ilgili bilgileriniz eksik ve yanlıştır. Elbistan’da Sinemilli dışındaki ocaklara bağlı köyler de vardır. Mesela Tapkuıran Tapkırankale imam rıza ocağına bağlıdır, dedeleri kangallıdır. Bazı köyler ise Sinemillilerin dede ocağı olan Ağuçan ocağına bağlı olup dedeleri doğanşehir Dedefengiden gelir. Kistikliler kesinlikle Atmalı değildir. Kürecik Kasımuşaklıdırlar.

  Beğen

 5. Merhaba,

  Ben Elbistanın Kistik köyündenım, Hemi Tazi benim büyük dedemın dayısı ve Fatma Ana nenemın Halası.

  Bana atmalı aşiretinden olduğumu birisi söyledi ama ailem bana doğru değil dedi.
  Ben ocak ile aşiretimi bilmiyorum, bana yardım ede bilirmisiz ?

  Cevaplarınız için önceden teşekkürler !
  Bi evîn…

  Liked by 1 kişi

  1. Merhaba… Hemî Tazi hikayesini biliyorum. Bi akrabası olduğunu ilk kez duydum; sevindim… Rojhat can ben açıkçası eskiden Kıstık’ı Alxas sanırdım, ama şemsikî de olabilir diyenlerde duymuştum, ilk kez sen soruyorsun bunca yıldır. Sıkıntı da bu bir şey biliyorsun, sonra her kafadan bir ses iş iyice karışıyor. Elbistanda Şemsikî, Sinemilli ve Alxas dışında aşiret bilinmez. Bu üçü de zaten ocak olarak sinemilliye bağlıdır. Aşiret olarak sinemilli olan zaten kantarma, hüyücek, gücük, kastal, kızılkandil, sünnet köyleri bilinir. Birde nergelede bir kaç aile. onun dışında gerisi aşiret olarak sinemilli değil, ocak olarak sinemilli, ya alxas, ya şemsikan olurdu. Bu, Kıstık’ın Atman-Atmanekî-Atmî-Atmalı Aşiretinden olduğunun kaynağı 1970yılında tc jandarmasının maraş kürt aşiretlerine ait gizli fişleme raporudur. Bu daha sonra 1998de yayınlandı. Orada Kıstık gibi bir kaç köyün atman aşiretinden olduğu, hanefisinin de olduğu alevisininde olduğu gibi şeyler var. onun dışında ben duymadım. Ailen doğru değil diyorsa onlar haklıdır. Zaten Atman aşireti Atmê Jor ve Atmê Jêr diye ayrılıyor. Sinemilli ile bağı yoktur. Bildiğim kadarı ile bazısı Xizir Üryan Ocağına bağlı zaten.

   https://kulseyyid.com/sinemilli-ocagi-ve-sinemilli-asireti/ linkte sinemilli ocağına bağlı aşiretleri yazdım Atman aşiretinin karşına soru işareti ekledim net değil manasında. Jor değil de Jêr kısmında yaşayanlar sinemilli talibi deniyor ama ne kadar doğru onaylatamadım.

   Özetle; Alxas, Şemsîkan, Atman ya da Sinemilli’de olsanız fark etmeyen tek şey Sinemilli Alevî-Kürd ocağın’dansınız. Bu net. Bir Alxaslı, Sinemilli ve Şemsikanlıya hangi ocaktansın diye sorulduğunda vereceği cevap: Pir Ocağım Sinemilli, Mürşid Ocağım Ağuçan Ocağıdır. Bu da net. Tek sorun sizin köyün hangi aşiretten olduğu. Gerisi net.. Elbistanda başka ocak yok zaten.. Hele de Hemi Tazi gibi sinemilli içinde hikayesi olan birinin ayrı olmadığı gerçeği varken.. Dediğim gibi ben Alxas biliyordum… Ama yer yer araştırmalar sırasında çok ilginç şekilde aşiretler hakkında bilgilere ulaşıyorum denk gelirsem buradan eklerim… Diyeceklerim bunlar… Bi evîn….

   Beğen

   1. Cevabın için çok teşekkür ederim, dediğin gibi her kafadan bir şey çıkıyor ve kafam karışıyor.

    Başka bir sorun daha var çünkü ailem bana sinemilli ocağından değiliz diyorlar, eskiden dedem gile “cem vakfının adamının amcası” (İzzetin Doğanın amcası ?) geliyormuş (Halam öyle dedi), belki oradan birşey bulabilirsiniz.

    Benim anlamadığım şey, niye benim ailemde herkes ocağımız sinemilli değil diyor ama başka kişiler ocağın Sinemilli diyor. Kafam iyice karıştı haha.

    Bir daha cevabın için teşekkür ediyorum, bi evîn

    Liked by 1 kişi

    1. Cem vakfı varsa oradan hayır çıkmaz… aman deyim… yani yıllık sorgu görgüye, cem yaptırmaya geliyorlardıysa olabilir, ama belki tanışıklıktan ötürü geliyorlarsa o ayrı.. sinemilli derler çünkü elbistanda o var. birde aşiretler ocaklara bağlıdır, kimse birbirinin aşiretine karışamaz.. sinemilli bizim nasıl pirimizse ağuçanda sinemillinin piridir, bağları var… ismini ağzıma almaya tenezzül etmediğim c.e.m vakfının başkanı olan zat ağuçanlıdır. 1938 dersim soykırımında ihanetleri dolaysıyla düşkün edildikleri iddialarıda var o yüzden orada mürşidliğin onlardan alınıp semsur (adıyaman)’daki gozal dedelere verilmesi ondandır deniyor. özel bir durumdur zannımca gelmeleri.. olabilirde… belki malatyadan geldiniz gerçektende 1970deki fişlemelerde o yüzden atman aşireti diyorlar sizin köye… alxas şemsik behram gaziler şıxraşlar kürecik aşiretleri sinemili ocağından… atman konusunda bilgi yok… o yüzden ağuçan olabilir… özel bir durum sizinki öyle görünüyor… aşk ile.

     Beğen

   2. Ben afsin atman asiretindenim
    Pir ocagimiz uryan xizir
    Mursidimiz axucandir.
    Elbistanda karahasanlarda atman asiretinden.atmali kasanli koyude
    Asiretin yaridan fazlasi sunni.buyuk ihtimalle sonradan sunnilestiler.

    Beğen

 6. Benim bağlı olduğum ocaktan bahsedilmemiş ve merak ettim bir nedeni var mı? Eğer yok ise Zeynel Abidin Ocağı hakkında da bir bilgi verir misiniz?

  Beğen

  1. Can ocak hakkında bilgi verme durumu yok, resim temsili, yoksa oradakiler 10da biri kadardır. daha onlarca ocak var… Aşağı bakan oklarla devam ediyor manasına ekledim ama…. Zeynel Abidin derken? Mineyik mi diğer adı ebul vefa olan ocak? O konuda mineyikteki ağuçanlar deniyor, ayrı diyende var… Böyle bir tuhaf eğilim var. rızaoğlu (ebul vefalı-zeynel abidinli) ocağına imam rıza, kazımoğlu ocağına musa kazım, ebul vefa-mineyik ocağına zeynel abidin… son zamanların sanırım şiileşme meyli ile ilgili…

   Dediğim gibi ocak hakkında bilgi değil maksat, konuda da yazdım, ocağını bilmeyen, hangi ocaktan olduğunu öğrenmek isteyen canlara imkan ölçüsünde yardımcı olmak amaç.. aşk ile…

   Beğen

   1. Merhaba.. yorum ve yazılarınızı çok ilgiyle takip ediyorum. Ben de çok tesadüfi olarak bir ocak mensubu olduğumu öğrendim. Kendimi yıllarca Sünni bilirdim ama İlk Bektaşilerdeniz diye de aile büyüklerimden bazı bazı zamanlar laflar duyuyordum. Ama Bektaşiler sanki bizden sonra gelmiş izlenimi uyanmıştı bende.. tabi dediğim gibi ilk Bektaşiler diye Dede Garkın torunlarına deniyor imiş. Kendimin Dede Garkın torunu olduğumu öğrendim uzun araştırmalar sonucunda.. Kantarma Köyünde Dede Garkınlılar var mı bilmem ama bazı araştırmalarım sonucu Dede Garkın Kantarma’da da bulunmuş. Çok karmaşık geliyor bana bunlar, kafamda oturmayan halen bazı noktalar vardır. Hüseyin bin Hamdan El Hasibi soyundan da geliyormuşum meğer. Hüseyin bin Hamdan, Arap Alevisi biriyse şayet biz nasıl Alevi Türkmen oluyoruz acaba? Hamdaniler diye bir devlet de kurmuşuz Halep Musul Diyarbakır ve Mardin topraklarında, Fatımiler’den biraz daha eskiyiz. Acaba bizim daha gizli bilgimiz ve söylenmeyen olaylar var mıdır? Türkmenlik normalde bizde yok ama Alevi Türkmen diye alnımıza bir siyasi etiket vurulmuş sanki. Bilginize cevabınız olursa çok sevinirim.

    Beğen

Yorum Yap - Katkı Sun

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s